Diétne a režimové opatrenia pri hyperurikémii
Liečba hyperurikémie je komplexná a okrem užívania vhodných liekov (farmakologická liečba) si bude vyžadovať aj zmeny životného štýlu (nefarmakologická liečba). Prečo?
Hyperurikémia vzniká v dôsledku nadbytku kyseliny močovej v krvi. Kyselina močová zas vzniká počas rozkladu purínov (tvoria sa buď v našich bunkách, alebo ich prijímame zo stravy). Preto hladinu kyseliny močovej v krvi ovplyvňuje do veľkej miery aj strava.
Hyperurikémia je však veľmi častá aj u ľudí, ktorých trápi vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka či chronické ochorenie obličiek.
V rámci nefarmakologickej liečby je preto nevyhnutné:
- znížiť príjem purínov v strave,
- znížiť telesnú hmotnosť (pozor – chudnúť treba postupne, rýchle chudnutie môže hyperurikémiu zhoršiť),
- dbať na dostatočný príjem tekutín (ideálne čistá voda, niektoré alkalické minerálne vody, bylinkové čaje, kofeínu sa je dobré vyhýbať),
- abstinovať od alkoholu (úplne, pretože znižuje vylučovanie kyseliny močovej von z tela),
- venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite.
Ako vyzerá diéta s obmedzeným príjmom purínov? Držte sa týchto 3 zásad
- V prvom rade je nutné vedieť, ktoré potraviny obsahujú puríny a v akom množstve. Pomôcť vám môže tabuľka nižšie, ktorú si môžete stiahnuť na tejto podstránke spolu s receptami a vzorovým jedálničkom. Vytlačené podklady budú cennými pomocníkmi vo vašej kuchyni.
- Treba mať však na pamäti, že diéta nemá byť len o vylúčení týchto potravín. Okrem purínov totiž obsahujú aj iné dôležité látky, ktoré budú vášmu telu chýbať. Preto lekári odporúčajú vylúčiť len tie potraviny, ktoré sú nevyhnutné – čiže obsahujú významný podiel purínov a konzumujeme ich vo väčšom množstve.
- Ďalej je pri diéte dôležité dbať na to, aby sa energetický príjem v strave rovnal výdaju, v prípade chudnutia môže byť príjem jemne znížený. Určite sa však treba vyvarovať extrémom v podobe hladovania či prejedania sa, pretože to by mohlo hyperurikémiu zhoršiť.
Rozdelenie potravín podľa obsahu purínov
Základ stravy by mali tvoriť potraviny s obsahom purínov do 50 mg (skupina C) a v obmedzenom množstve môžete pridať potraviny s obsahom purínov do 150 mg (skupina B).
Potraviny s obsahom purínov nad tento rámec by sa mali pri zvýšenej hladine kyseliny močovej alebo dne úplne vylúčiť (skupina A).
V období zhoršenia príznakov pri dne je vhodné stravovací režim sprísniť a vyhnúť sa:
- smaženiu a grilovaniu mäsa (pripravte si ho len „na prírodno“),
- koreninám a pikantným jedlám/potravinám,
- ďalej dresingom, zrejúcim a plesňovým syrom, údeninám, káve, čaju, pivu a alkoholu vo všeobecnosti.
V strave uprednostnite zeleninu, cereálne výrobky a mliečne potraviny (najmä odstredené).