Diagnostika a liečba hyperurikémie

Diagnostika

Hladina kyseliny močovej sa stanovuje prostredníctvom krvných testov alebo z moču. Štandardne sa v rámci preventívnych prehliadok sleduje u ľudí s vysokým krvným tlakom. 

Ak sa v krvi zistia zvýšené hladiny kyseliny močovej – u mužov pri koncentrácii nad 420 μmol/l (7 mg/dl), u žien nad 360 μmol/l (6 mg/dl), lekár môže nariadiť aj 24-hodinový odber moču. Pri pociťovaní príznakov dny sa prostredníctvom odobratia tekutiny z kĺbu testuje prítomnosť urátových kryštálov.

Zistite viac o vyšetrení kyseliny močovej

Liečba

Prevencia a nefarmakologická liečba hyperurikémie

Medzi prvú líniu terapie (ale aj v rámci prevencie) patrí redukcia váhy, zvýšenie fyzickej aktivity, abstinencia od alkoholu (abstinencia vedie ku poklesu hladín kyseliny močovej až o 1,6 mg/dl) a zníženie množstva purínov v strave.  

Je vhodné obmedziť príjem mäsa (najmä červeného mäsa a vnútorností), morských plodov, strukovín, konzumáciu piva, destilátov a nápojov sladených fruktózou.  

Zmeny v stravovaní môžu znížiť aj riziko výskytu dnavého záchvatu a spomaliť progresiu poškodenia kĺbov. Naopak, vyšší príjem mliečnych výrobkov, čerešní/višní, vitamínu C a kávy je spájaný s poklesom hladín kyseliny močovej.  

Nutný je aj dostatočný príjem tekutín a pravidelný pohyb.  

Viac si o vhodnej strave pri hyperurikémii prečítate na tejto podstránke

Farmakologická liečba hyperurikémie

Hyperurikémia nie je klasifikovaná ako samotné ochorenie, ale považuje sa za jeden z príznakov metabolického syndrómu. Dobrou správou je, že väčšina pacientov so zvýšenou hladinou kyseliny močovej má asymptomatický priebeh.

Pri akútnom záchvate dny, ktorý sa prejavuje ako intenzívna bolesť kĺbov, sa užívajú nesteroidné protizápalové liečivá (ibuprofen, indometacín), kolchicín alebo glukokortikoidy, ktoré potlačia akútny záchvat. 

V období medzi záchvatmi je cieľom lekárov udržať hladiny kyseliny močovej v norme. Tým sa zabráni novým záchvatom dny, ukladaniu kryštálov urátu do tkanív a podporí sa rozpúšťanie už vzniknutých kryštálov.  

Pri dlhodobej terapii vysokých hladín kyseliny močovej sa používajú látky: 

  • Urikostatiká – látky blokujúce tvorbu kyseliny močovej. Najpoužívanejším liečivom je alopurinol (blokátor xantínoxidázy, ktorá premieňa puríny na kyselinu močovú). Redukcia hladiny kyseliny močovej vedie k dlhodobému poklesu frekvencie dnavých záchvatov. Ako alternatíva sa v niektorých prípadoch používa aj febuxostat alebo látky zo skupiny urikosurík. 
  • Urikosuriká – látky zvyšujúce vylučovanie kyseliny močovej obličkami. V súčasnej dobe však nie sú na Slovensku registrované, preto nie sú bežne dostupné.

V niektorých prípadoch môže byť indikovaná aj biologická liečba.
Treba mať na pamäti, že liečba hyperurikémie je komplexná a zahŕňa ako postupy nefarmakologické (diétne a režimové opatrenia), tak i farmakologické (lieky). Pri ich dodržiavaní môžete viesť plnohodnotný život bez ťažkostí.

Výživové doplnky nie sú lieky

Na trhu je aj mnoho voľnopredajných produktov, ktoré sľubujú pomoc pri zvýšenej hladine kyseline močovej a pridružených ochoreniach, akým je dna. Pozor však na to, po akých produktoch siahate – výživové doplnky totiž slúžia len na doplnenie prirodzenej stravy, nie na liečbu ochorení.  

„Výživové doplnky nie sú liekmi, nie sú určené na liečbu alebo prevenciu ľudských ochorení, nesmú mať na ľudský organizmus farmakologický, metabolický alebo imunologický (t.j. biologický) účinok." - celá a úplná definícia výživových (potravinových) doplnkov je dostupná na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.”

Zdroj: ÚVZ SR

Pri zvýšených hladinách kyseliny močovej (hyperurikémia) je najrozumnejšie sa vždy obrátiť na lekára, ktorý bude vedieť najlepšie zhodnotiť, akú liečbu si váš stav vyžaduje.