Pridružené ochorenia pri hyperurikémii
Dna
Dna (nazývaná aj dnavá artritída) sa vyskytuje asi u 20 % ľudí s hyperurikémiou a ide o najčastejšiu komplikáciu. Prejavuje sa najmä bolestivými opuchmi drobných kĺbov – najčastejšie býva postihnutý palec na nohe, avšak môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb v tele (napríklad členky, kolená, lakte).
Charakteristické sú dnavé záchvaty, ktoré sa zvyčajne objavujú v noci a pacienti sa prebúdzajú na náhle vzniknutú bolesť postihnutého kĺbu, ktorý je zároveň výrazne opuchnutý, začervenaný a horúci. Vyskytujú sa aj ťažkosti s pohybom postihnutých kĺbov či stuhnutosť.
Ak hyperurikémia pretrváva niekoľko rokov, kryštály kyseliny močovej môžu vytvárať zhluky nazývané tofy. Tieto tvrdé hrudky sa nachádzajú v okolí kĺbov na prstoch rúk, nôh, na zápästiach, lakťoch, ušnici či očných viečkach.
ZAUJÍMAVOSŤ: Vedeli ste, že ochoreniu dna sa niekedy hovorilo aj lámka, pakostnica, gout alebo podagra?
Obličkové kamene
Kryštály kyseliny močovej môžu spôsobiť nahromadenie kameňov aj v obličkách. Často sú kamene malé a vylučujú sa močom. Niekedy môžu byť príliš veľké na to, aby prešli močovými cestami a môžu spôsobiť ich zablokovanie.
Príznaky obličkových kameňov zahŕňajú:
- bolesť v dolnej časti chrbta, boku, brucha alebo slabín,
- nevoľnosť,
- zvýšené nutkanie na močenie,
- bolesť pri močení,
- ťažkosti s močením,
- krv v moči,
- zapáchajúci moč.
Nahromadenie moču je navyše ideálnou zónou na rozmnožovanie baktérií. V dôsledku toho sú pri obličkových kameňoch bežné infekcie močových ciest.
Kardiovaskulárne ochorenia
Hyperurikémia môže zhoršovať viaceré kardiovaskulárne ochorenia. Navyše, vzťah medzi hladinami kyseliny močovej a kardiovaskulárnymi ochoreniami sa nevyskytuje iba pri vysokých hladinách kyseliny močovej, ale aj pri takých, ktoré sa považujú za normálne alebo mierne zvýšené.
Hyperurikémia predstavuje rizikový faktor pre vznik či zhoršenie ochorení, ako sú:
- vysoký krvný tlak,
- metabolický syndróm,
- koronárna choroba srdca,
- fibrilácia predsiení,
- cukrovka,
- náhla cievna mozgová príhoda (mŕtvica),
- chronické ochorenie obličiek,
- ateroskleróza.
Sľubnou terapiou pre pacientov s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení sa javí byť liečba alopurinolom, ktorého prínos v liečbe skúmajú ešte prebiehajúce klinické štúdie.